irstud
ساختمان پيش ساخته
روش هاي نوين ساختمان سازي سالهاست كه در كشورهاي اروپايي و پيشرفته دنيا مورد استفاده قرار مي گيرد و با آزمايشات فنّي و تجربه هاي قابل قبولي كه انجام گرفته، جايگاه خود را استحكام بخشيده است. خصوصاً با وجود بلايا و حوادث طبيعي از سويي و ضرورتهاي اقتصادي از سوي ديگر، صنعت ساخت مسكن به سمت استفاده هر چه بيشتر از اين قبيل مصالح با هدف سبك سازي، سريع سازي و صرفه جويي هر چه بيشتر در انرژي حركت كرده است. سازه سبك فولادي شامل مقاطع فولادي سرد نورد شده مي باشد كه در شكل ها و ابعاد مختلف توليد مي گردد. از ويژگي هاي اين سيستم سبك بودن، امكان توليد مقاطع در زمان كوتاه، حمل سريع و نصب آسان مي باشد. در اين سيستم براي مهار نيروي جانبي از بادبند استفاده مي شود.
ساختمان پيش ساخته در ساده ترين تعريف خود به ساختمان هايي اطلاق مي گردد كه اجزاي اصلي آن در محلي جز سايت احداث ساختمان ساخته شده و سپس به محل مذكور انتقال داده مي شود . صنعت ساختمان سازي كه يكي از صنايع حياتي و پر پيچ و خم هر نظامي مي باشد ؛ كارشناسان همواره به به دنبال كم كردن زمان ساخت ( افزايش سرعت ساخت) ، فروش سريع واحد ها ، ساخت ساختمان هايي مقاوم و به حداقل رساندن هزينه هاي ساخت و مواد اوليه مورد نياز هستند كه با ظهور ساختمان پيش ساخته به تحقق اين امر نزديكتر شده اند .
ساختمان پيش ساخته و طرز تهيه متريال اوليه آن سبب شده است تا زمان ساخت اين ساختمان پيش ساخته كم و سرعت ساخت آن زياد شود ، با بالا رفتن سرعت ساخت ، بهره برداري از محصول نهايي نيز زودتر از موعد مقرر حاصل مي شود كه اصطلاحا «خواب سرمايه» را به حداقل مي رساند . اين در حاليست كه سازه هاي ساختمان پيش ساخته با توجه به وزن سبكتر نسبت به مواد اوليه ساختمان سازي سنتي ، فشار كمتري روي شالوده ساختمان وارد مي كند كه اين امر با قرار گرفتن در كنار ساختار قوي اين سقف ها و ديوارهاي پيش ساخته ، در برابر زلزله نيز مقاوم تر از ساختمان هاي عادي مي باشند .
از ديگر محاسن ساختمان پيش ساخته نيز مي توان به عايق بودن آن در برابر دما و صدا ، هزينه نگهدازي پايين ، امكان اعمال تغييرات آسان در ساختار آن ، قابليت استفاده چند باره از مصالح ، فزايش فضاي داخلي ساختمان با توجه به نازكتر بودن ديوارها ، عدم توليد نخاله ، داشتن قابليت شستشو و سازگاري با تمامي شرايط آب و هوايي اشاره كرد .

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۴ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۴۳:۵۸ ] [ مدير ] [ نظرات (1) ]

ساختمان پيش ساخته به بنايي اطلاق مي گردد كه در محيط اوليه ساخته و در محيط ثانويه مونتاژ مي گردد و يا به صورت ساخته شده و آماده اين انتقال صورت مي گيرد ؛ مواد سازنده ساختمان پيش ساخته معمولا متشكل ازتيغه هاي گچي ، مواد پلاستيكي ، چوب و آلياژ هاي سبك اما مستحكم مي باشد . از مهمترين دلايل گرايش انسان به استفاده ازساختمان پيش ساخته ، مي توان به دلايلي نظير قيمت مناسبتر نسبت به ساختمان هاي رايج ، سرعت بالا در آماده شدن آن ، قابليت جابجايي ، عايق بودن در برابر گرما و صدا ، ضد زلزله بودن ، قابليت دمونتاژ و ... اشاره كرد . كانكس ها به عنوان زيرمجموعه اي بسيار رايج از ساختمان هاي پيش ساخته ، نقشي پررنگ در اسكان شهري ايفا مي كنند كه به توضيح بيشتر آن مي پردازيم .

ساختمان پيش ساخته ساندويچ پانلي به عنوان بهترين نوع ساختمان پيش ساخته ، متشكل از ساختاري سبك و مركب بوده كه با اتصال به دو ورق كه در وسط آن يك لايه عايق قرار دارد، مي باشد . از ديگر ويژگي هاي ساختمان هاي پيش ساخته مي توان به مكانيزه شدن ساخت بناها ، كم شدن معايب ، نارسايي ها و درز ها ، كم شدن تلفات انساني و ظرافت بالاي آن اشاره كرد .از مهمترين كاربرد هاي ساختمان پيش ساختهمي توان به استفاده از آن ها در ساخت دفاتراداري و مديريتي ( براي اماكني كه در آن مساحت باز زيادي وجود داشته ولي محيط كمي براي دفاتر اداري در داخل ساختمان وجود دارد ) ، ويلا (علاوه بر حمل آسان به نقاط صعب العبور مانند كوير يا بالاي كوه ، داراي مقاومت زياد در برابر آب و هواهاي مععدد را داشته و مقرون بصرفه مي باشد ) ، اماكن فروشگاهي ، ورزشي ( مانند استخر ها يا زمين هاي سالني ورزش ) سرويس هاي بهداشتي ، مدرسه ( در مناطق دور افتاده كه ساخت مدرسه مشكل بوده و يا توجيه اقتصادي نداشته باشد ) ، نمازخانه و ... اشاره كرد .

 

ساختمان پيش ساخته


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۴ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۴۳:۴۲ ] [ مدير ] [ نظرات (1) ]

سازه هاي بتني ، به عنوان يكي از مورد اطمينان ترين گزينه هاي ساخت بنا در سده اخير ، طرفداران بسياري در ميان عموم مردم ، علي الخصوص مجموعه هاي عمراني و مشاغل مرتبط به آن پيدا كرده است . اين سازه ها به دليل استحكام بسيار بالا ، انعطاف پذيري قابل قبول و مقرون به صرفه بودنشان ، در ساخت ساختمان ها نيز كاربرد بسياري دارند ، اما اقداماتي كه سبب مي شوند تا اين محصولات ، با اين كيفيت بوجود آيند ، بسيار وقت گير مي باشند . از اين روي براي حل اين مساله ، مجموعه هاي مذكور اقدام به ساخت ساختمان پيش ساخته بتني نموده اند . درساختساختمان پيش ساخته بتني ، اجزاي تشكيل دهنده در محل كارخانه توليد شده و پس از آماده سازي و گذراندن تست هاي سنجش مرغوبيت به محل استقرار دائمي ساخت ساختمان پيش ساخته بتني منتقل مي شوند . از مهمترين مزاياي ساخت اجزاي ساختساختمان پيش ساخته بتني در كارخانه مي توان به كم شدن زمان ساخت ساختمان پيش ساخته بتني در پي انجام مراحل زمان بر آن در كارخانه اشاره كرد . مسلما قالب بندي هاي بتن ، ساخت مواد اوليه ( ملات ) و اعمال آن ، زمان خشك شدن و ترميم هاي احتمالي آن بسيار وقت گير مي باشد كه ساخت اين اجزا در كارخانه زمان ساخت را به طرز چشم گيري كاهش مي دهد . به دليل اينكه كارخانه هاي توليد بتون داراي كادري مجرب و امكانات سخت افزاري كامل هستند ، خروجي كارشان نيز بسيار با كيفيت تر از حالات معمول مي باشد . به طور مثال كارگران مشغول به كار در اين مراكز ، با برنامه ريزي مناسب خط توليد ، تنها به ساخت بتن مشغولند كه اين امر سبب مي شود تا در برابر كارگراني كه در كارگاه ساخت ساختمان بوده و علاوه بر ساخت بتن وظيفه كندن فونداسيون ، چينش ديوار و ساير مراحل ساخت را برعهده دارند ، داراي تجربه بالاتر ، دقت ، سرعت و تسلط بيشتري باشند ، از اين روي بتن توليدي آن ها در حضور مهندسين ناظر و اهل فن با كيفيت تر بوده و مرغوبيت ساختمان پيش ساخته بتني را بيشتر مي كند . از سويي ديگر ساخت بتن در اين اماكن به دليل وجود سخت افزار هاي مورد نياز در آن ( مانند كمباين هاي پيشرفته ساخت بتن ، قالب هاي خاص و محل نگهداري استاندارد آن ها كه قابل انتقال به محل ساخ ساختمان نيستند ) بازدهي و كيفيت ساخت را در مقايسه با بتن هاي مشابه كارگاهي بالا مي برد .

در ساخت ساختمان پيش ساخته بتني طريقه اتصالات و انواع آن يكي از مهمترين فاكتورهاي تقسيم بندي مي باشد كه از مهمترين آن ها مي توان به اتصال ستون به پي ( پيچ شدن صفحه فولادي كف ستون پيش ساخته به پي ساختمان پيش ساخته بتني و پوشش با سيمان و بتن ) ، اتصال ستون به ستون ( جوش ورق فولادي به محل برخورد 2 ستون ) ، اتصال تير به ستون( با

كمك جوش صفحات فولادي از پيش تعبيه شده روي اين 2 جزء به هم) ، اتصال سقف به تير ( با كمك ميلگرد هاي تعبيه شده در اين اجزا ) و اتصال سقف به

 

ساختمان پيش ساخته


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۴ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۴۳:۲۶ ] [ مدير ] [ نظرات (0) ]

چوب ، در كنار سنگ و خاك ، يكي از اصلي ترين مواد ساخت بنا در تمامي ادوار تاريخي بوده است . اين ماده به دليل حضور بالقوه خود در طبيعت و تعداد متعدد درخت در سراسر اين كره خاكي ، همواره با محيط پيرامونش سازگار بوده و در هر اقليمي ، ماده اي مناسب براي صنع يك بنا مي باشد . چوب علاوه بر قيمت ارزان داراي وزني سبك ، استحكام زياد ، انعطاف پذيري بالا ، ظاهري چشم نواز و دسترسي آسان مي باشد . اين روند تا سال هاي اخير در خانه هاي روستايي نيز ادامه داشته است و از چوب ، به عنواني ستوني مستحكم براي ساخت يك بنا استفاده مي شده است ، اما با پيشرفت تكنولوژي صنعت چوب و ظهور پديده هايي نظير ماشين هاي CNC ، اره ها - تراش هاي ديجيتالي و تركيب محصولات خروجي آن با علوم ديگر از قبيل عمران ، معماري ، شهرسازي و ... ساخت و ساز چوبي را وارد مرحله جديدي كرده است . يكي از نتايج اين پيشرفت ساخت ساختمان پيش ساخته چوبي مي باشد كه در اين سازه ها ، شاهد تركيبي بي بديل از معماري چوبي سنتي و معماري مدرن هستيم .

در ساخت هر بنايي پي يا فونداسيون آن از مهمترين اجزا ومراحل ساخت مي باشد ، به اين دليل كه هر بنا ، در صورت نداشتن بني قوي ، دچار نشست و فرورفتگي در خاك شده و در اثر تشديد آن از بين مي رود كه ساختمان پيش ساختهچوبي نيز از اين قائده مستثني نيست . ساختمان پيش ساخته چوبي به دليل ماده اوليه سبك خود ، در مقايسه با همنوعان بتني و فلزي خود بسيار سبكتر مي باشد . از رايج ترين شالوده هاي مورد استفاده در ساخت ساختمان پيش ساخته چوبي مي توان به شالوده گسترده يا Slab ( كه با توجه به سادگي و ارزاني نسبت به ديگر روش ها ، رايج ترين مدل فونداسيون بوده و پس از ساختن بستري از بتن ، ساختمان پيش ساخته چوبي روي آن مونتاژ مي شود ) ، گربه رو و فونداسيون زير زمين دار اشاره كرد كه هريك با توجه به اقليم ساخت بنا ، نوع كاربري ساختمان و سليقه سازنده ، طرفداران خاص خود را دارند . پس از بستر سازي مناسب براي ساخت يك ساختمان پيش ساخته چوبي ، نوبت به نصب اسكلت چوبي و يا فلزي آن مي رسد . در اين مرحله احداث ساختمان پيش ساخته چوبي ، ابتدا ديوار هاي خارجي و برخي از ديوار هاي داخلي كه متحمل باري مي شوند ، بصورت مستقيم به پي بتني سازه ( با پيچ هاي مهاري ) متصل مي شوند . اين اسكلت اوليه ساختمان پيش ساختهچوبي علاوه بر چوب ، امكان پوشش دهي با مواد گچي ، فلزي ، پليمري و ... را داراست كه در كنار چوب و ساير عايق هاي رايج مانند پلي اورتان ، به تكميل و استحكام بخشي اين سازه مي پردازند . سقف ساختمان پيش ساخته چوبي نيز با قرار گيري روي ديوارهاي خارجي و ستون هاي داخلي در آخرين مرحله اضافه مي گردد.

در پايان نيز مي توان به مهمترين مزاياي استفاده و استقرار در ساختمان پيش ساخته چوبي اشاره كرد كه عبارت اند از مقاومت زياد در برابر نيروي كششي ( مانند زلزله ) ، آتش پذيري كمتر نسبت به فلز و بتن ( آرام سوختن و ذغال شدن به جاي اشتعال ناگهاني ) ، عايق حرارتي حتي در صورت عدم وجود عايق هاي مرسوم ، مقاومت در برابر پديده هاي طبيعي مانند زنگ زدگي در اثر رطوبت ، زيبايي ذاتي با هزينه كم ، زمان كم ساخت ، دام بالا و القاي آرامشي وصف نشدني به ساكنين خود .

ساختمان پيش ساخته


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۴ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۴۳:۰۵ ] [ مدير ] [ نظرات (0) ]

ساندويچ‌پانل ، معمولا به لايه عايقي از جنس پشم شيشه ، پلي استايرن يا پلي اورتان اتلاق مي شود كه توسط دو لايه فلزي (معمولا ورق الوزينگ يا همان روي و آلومينيم ) احاطه شده است . اين ساندويچ كه مواد تشكيل دهنده آن فلزات سخت و سبك و عايقي مقاوم در برابر صدا و دما مي باشد ، كاربرد زيادي در ساخت ساختمان پيش ساخته دارند ، از اين روي درساختمان پيش ساخته ، ساندويچ پانل به عنوان ماده اصلي ديوار ها و سقف بكار مي رود . اين محصول بدون هيچ محدوديتي قابل استفاده در تمامي ساختمان هاي مسكوني و اداري ، سوله هاي ورزشي و استخرها ، بيمارستان ها ، مدارس ، كارخانجات ، انبارها و حتي خودروهاي داراي يخچال و سردخانه مي شود كه اين گستردگي كاربرد را مرهون قيمت مناسب ، وزن سبك ، طراحي - ابعاد متنوع و بازدهي بالاي خود مي باشد . از ديگر مزاياي ساندويچ پانل در ساختمان پيش ساختهمي توان به ضد آب بودن آن ( ضد زنگي و مقاومت در برابر بارش برف ، باران و شست و شوي ) ، نصب سريع و آسان ، مقاومت بالا در برابر چالش هاي طبيعي و مواد شيميايي اشاره كرد .

از مهمترين ساندويچ پانل هاي موجود در ساختمان پيش ساخته مي توان به ساندويچ پانل پلي يورتان ( عايق صدا ، دما ، رطوبت با وزني سبك ) ، ساندويچ پانل پلي استايرن (كه از يونوليت به عنوان عايق آن استفاده شده و از نوع قبلي خود سبكتر و ارزان تر مي باشد ) و ساندويچ پانل پشم سنگ ( كه به دليل ويژگي ضد حريق بودن خود ، مناسب براي اماكنيست كه احتمال آتش سوزي در آن بيشتر باشد ) . قابل ذكر است كه ساندويچ پانل مورد استفاده در ساختمان هاي پيش ساخته قابل سفارش مي باشند ، از اين روي طرح ، رنگ ، ابعاد و كاربرد آن قابل تعريف بوده و حتي با اعمال تغييراتي ( مانند حذف و اضافه كردن صفحات ساندويچ ، گام هاي آن و ضخامت هاي موجود) ، با توجه به نياز خود تغييري قابل توجه در قيمت تمام شده آن به وجود آورد .

ساندويچ پانل در بناهاي پيش ساخته به 2 صورت سقفي و ديواري كاربرد دارند . توليد ساندويچ پانل سقفي با ابعاد حدودي 1 متر مربعي با ضخامتي متغير رايج است . ساندويچ هاي سقفي علاوه بر اينكه عايق صدا و حرارت هستند ، در برابر حشرات موذي و تهديد هاي ميكروسكوپي همانند قارچ ها نيز مقاوم بوده و به هيچ عنوان پوسيده نمي شوند . لازم به يادآوريست كه وزن اين ساندويچ ها بايد سبك باشد تا ستون ها و ديوار ها بار اضافه اي روي دوش خود حمل نكنند . از سوي ديگرساختمان پيش ساخته ساندويچ پانل ديواري با داشتن ويژگي هاي فوق ، قابليت عبور كابل هاي برق-تلفن و لوله هاي آب-گاز رااز ميان خود داشته و به دليل ارتباط بيشتر و نزديكتر با افراد ، داراي ظرافت و زيبايي بيشتري مي باشند .

 

 

ساختمان پيش ساخته


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۴ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۴۲:۴۶ ] [ مدير ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

لینک ها

نويسندگان
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 4
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 267
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب